معرفی بهترین مکمل های دارویی

بهترین مکمل های دارویی کدامند؟

مکمل‌های دارویی، محصولاتی هستند که برای تکمیل یا بهبود رژیم غذایی و درمان بیماری‌ها به کار می‌روند. این مکمل‌ها معمولاً شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان دارویی، و ترکیبات شیمیایی خاص هستند که در اشکال مختلف مانند قرص، کپسول، پودر، و شربت عرضه می‌شوند. قبل از معرفی بهترین مکمل های دارویی لازم است بگوییم که تغذیه نقش مهمی در سلامتی انسان دارد. و این امکان وجود دارد که با تغذیه صحیح تمام نیازهای انسان تامین شود، اما گاهی شرایط جسمی یا نوع عادات تغذیه ای یا میزان دسترسی به مواد غذایی مطلوب به ما اجازه نمی دهد که تنوع و میزان مواد غذایی مصرفی به گونه ای باشد که تمام نیازهای ما برطرف شود. از طرفی در بعضی دوره ها (مثلا در زمان بارداری، در سنین رشد و کهنسالی) ممکن است نیاز بدن به برخی از مواد غذایی به ویژه ریز مغذی ها همچون ویتامین ها و مواد معدنی افزایش یابد. در چنین شرایطی کمک گرفتن از بهترین مکمل های دارویی روشی مناسب برای رفع نیاز بدن به این مواد است. 
عموما پزشکان،  بهترین مکمل های دارویی را برای مراجعین خود تجویز می‌نمایند، اما ممکن است خود افراد نیز از طریق مشاوره با افراد متخصص یا داروساز و با افزایش دانش خود در خصوص مکمل ها محصولات متناسب با نیازهای خود را تهیه نمایند.

بررسی اهمیت مکمل های دارویی؟

در حال حاضر مکمل های دارویی تنوع بسیار زیادی دارند و بهترین مکمل های دارویی بسته به نیاز بدن هر کس متفاوت است. برخی از مکمل ها مناسب برای استفاده عموم افراد هستند و به ارتقاء سلامت عمومی ما کمک می‌کنند. برخی دیگر از مکمل ها جهت کاربردهای خاص مرتبط با تقویت سیستم ایمنی، حمایت از استخوان و مفاصل، تقویت پوست، مو و ناخن یا دیگر سیستم های بدن ساخته شده‌اند. برخی دیگر از مکمل ها نیز جهت کمک به تناسب اندام و تنظیم وزن یا برای مصرف توسط ورزشکاران ساخته و عرضه شده اند.
لازم است تمامی این مکمل ها با دانش کافی و متناسب با نیازهای بدنمان مصرف شوند تا به سلامتی خود یا دیگر اهداف مورد نظر از استفاده از آنها دست پیدا کنیم.

چرا نوتری پاد تولید کننده بهترین مکمل های دارویی است؟ 

نوتری پاد با تولید انواع مکمل های دارویی با استفاده از مواد اولیه درجه یک و علاوه بر آن دانش علمی بسیار بالای خود سعی نموده است بهترین مکمل های دارویی را برای سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن تولید نماید.

در دنیای امروز بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی در زمینه تولید مکمل های دارویی قدمهای بزرگی را بر داشته‌اند تا بتوانند کمبود ویتامین ها و سایر مواد معدنی را برای بدن ما انسان ها جبران نمایند و یکی از این شرکت ها شرکت پاد جندی شاپور است که با برند نوتری پاد سعی نموده است بهترین محصولات و مکمل های دارویی را در دسته بندی های متنوعی که هر کدام از این دسته بندی ها به صورت تخصصی در جهت برطرف نمودن و یا جبران کمبود مواد معدنی و ویتامین هایی است که بر روی همان بخش بدن تاثیر گذار هستند، را تولید نماید. 

با تولید بهترین مکمل های دارویی در زمینه سلامت و ورزش نوتریپاد توانسته است به عنوان یک برند ایرانی محصولات خود را به سایر نقاط جهان صادر نماید که مورد استقبال  آن کشورها نیز قرار گرفته است.محصولات و مکمل های دارویی نوتری پاد توسط برترین شرکت های توزیع و پخش دارویی در تمامی داروخانه ها توزیع می‌گردد و علاوه بر آن بسیاری از مصرف کنندگان مکمل های نوتریپاد توانسته‌اند نیازهای دارویی خود را از طریق  مکمل های این برند برطرف سازند.همچنین بسیاری از پزشکان و متخصصین پزشکی در ایران مکمل های دارویی نوتری پاد را به عنوان یکی از بهترین مکمل های دارویی موجود در بازار ایران برای مراجعین خود در نظر گرفته و برای آن ها تجویز می‌نمایند.

بهترین مکمل های ورزشی برای بانوان، آقایان

ورزشکاران، چه خانمها و چه آقایان، برای حفظ سلامتی و رسیدن به اهداف خود در رشته ورزشی مورد نظر، نیازمند تغذیه مناسب می باشند. در کنار یک رژیم غذایی کاربردی، مصرف مکمل های ورزشی نیز می تواند به بهبود عملکرد و ریکاوری سریعتر کمک شایانی نماید. در این میان، شرکت نوتری پاد با ارائه مکمل های مناسب ورزشکاران، به یکی از انتخاب های محبوب ورزشکاران ایرانی تبدیل شده است.

بانوان ورزشکار، مکمل‌های ورزشی مانند ال کارنیتین 1000 و 500 جوشان را جهت چربی‌سوزی و افزایش انرژی استفاده نمایند. این مکمل‌ها با کمک به انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری‌ها، به سوزاندن چربی‌ها و تولید انرژی کمک می‌کنند. همچنین، مکمل دارویی ب کمپلکس فورت جوشان با تامین ویتامین‌های گروه B، به افزایش متابولیسم و بهبود عملکرد سیستم عصبی ورزشکار کمک می‌کند.

آقایان ورزشکار می‌توانند از مکمل‌های قرص ال آرژنین 1000 و 500 نوتری پاد جهت افزایش تولید اکسید نیتریک، به بهبود جریان خون و اکسیژن‌رسانی به عضلات کمک استفاده نمایند. مصرف این مکمل های دارویی ورزشی منجر به افزایش استقامت، کاهش خستگی و بهبود ریکاوری پس از تمرین می‌شود.

قرص های ال-کارنیتین جوشان

ال-کارنیتین نقش مهمی در تولید انرژی در بدن دارد و برای افزایش استقامت در ورزش و استفاده از چربی‌ها به عنوان سوخت مفید است. همچنین، قلب به استفاده از اسیدهای چرب به عنوان منبع انرژی علاقه دارد. ال-کارنیتین برای انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری سلول‌ها ضروری است. این مکمل نه تنها برای ورزشکاران و کاهش وزن مفید است، بلکه به بهبود سلامت قلب نیز کمک می‌کند. ال-کارنیتین ممکن است در کاهش مشکلات مبتلایان به نارسایی قلبی و آنژین صدری نیز موثر باشد. قرص‌های جوشان ال-کارنیتین نوتری پاد با دوزهای 500 و 1000 میلی‌گرم، با کیفیت و طعمی عالی، نیاز ورزشکاران و افرادی که به تنظیم وزن نیاز دارند را تامین می‌کنند.جهت بررسی بیشتر و آشنایی با نحوه صحیح مصرف از صفحه بهترین مکمل های ال کارنیتین بازدید نمایید.

معرفی قرص ال-آرژنین

ال-آرژنین باعث بازشدن عروق و بهبود جریان خون می‌شود و همچنین ترشح هورمون رشد، انسولین و مواد دیگر در بدن را تحریک می‌کند. این مکمل برای بهبود عملکرد ورزشی و ترمیم عضلات و بافت‌های آسیب‌دیده بعد از تمرینات مفید است. ال-آرژنین همچنین به رفع اختلالات نعوظ در مردان کمک می‌کند. قرص‌های بلعیدنی ال-آرژنین نوتری پاد با دوزهای 500 و 1000 میلی‌گرم و با استفاده از مواد اولیه با کیفیت عالی (ساخت آلمان) نیاز ورزشکاران و دیگر مصرف‌کنندگان این مکمل را برطرف می‌کنند.

 

بهترین مکمل‌ های دارویی مناسب اعصاب و عضلات

سلامت اعصاب و عضلات برای داشتن یک زندگی باکیفیت بسیار مهم میباشد. کمبود مواد مغذی می‌تواند منجر به بروز مشکلات مختلفی در این نواحی شود. برای داشتن اعصاب و عضلات سالم، استفاده از بهترین مکمل‌ های دارویی در این حوزه بسیار پیشنهاد میشود.

نوتری پاد با ارائه طیف وسیعی از مکمل‌های دارویی مناسب اعصاب و عضلات، به یکی از انتخاب‌های محبوب افراد تبدیل شده است. منیزیم + ویتامین ب 6 بلعیدنی و منیزیم + ویتامین ب 6 جوشان نوتری پاد با تامین منیزیم و ویتامین ب6، به بهبود عملکرد سیستم عصبی و کاهش گرفتگی عضلات کمک می‌کنند. همچنین، نوراپاد (ویتامین ب1+ب6+ب12) نوتری پاد با تامین ویتامین‌های گروه B، به بهبود عملکرد سیستم عصبی، کاهش استرس و افزایش انرژی کمک می‌کند.این مکمل‌ها با فرمولاسیون منحصر به فرد خود، به خوبی جذب بدن می‌شوند و اثرات مثبتی بر سلامت اعصاب و عضلات دارند. استفاده از این مکمل‌ها می‌تواند به کاهش علائم مختلفی مانند خستگی، بی حوصلگی، گرفتگی عضلات، اضطراب و افسردگی کمک کند.

نوراپاد (قرص نوروبیون حاوی ویتامین ب1، ب6 و ب12)

نوراپاد شامل ویتامین‌های ب1، ب6 و ب12 است که به تقویت سیستم عصبی و بهبود عملکرد مغز کمک می‌کنند. کمبود این ویتامین‌ها ممکن است به مشکلات جدی عصبی و بیماری‌های مرتبط با سیستم اعصاب منجر شود. این ویتامین‌ها دارای خواص نوروتروفیک هستند که به بازتولید و ترمیم سلول‌های عصبی کمک می‌کنند. این ویژگی به ویژه برای بیماران دیابتی که از نوروپاتی دیابتی رنج می‌برند، حائز اهمیت است. این بیماران ممکن است دردهای خاصی به شکل سوزش و سوزن سوزن شدن در دست و پا تجربه کنند. قرص نوروبیون نوتری پاد دارای دوز بالایی از ویتامین‌های ب1، ب6 و ب12 است که معادل با آمپول نوروبیون می‌باشد. مبتلایان به نوروپاتی دیابتی می‌توانند با مصرف قرص‌های خوراکی نوراپاد بدون نیاز به تزریق از خواص مفید این ویتامین‌ها برای کاهش علائم نوروپاتی دیابتی بهره‌مند شوند.

قرص‌های منیزیم + ویتامین ب6 ( مگنی پاد جوشان و بلعیدنی)

این قرص‌ها به دو شکل بلعیدنی و جوشان عرضه می‌شوند که ترکیبات آن‌ها تا حدی متفاوت است. قرص بلعیدنی منیزیم + ویتامین ب6 نوتری پاد حاوی 100 میلی‌گرم منیزیم به شکل منیزیم سیترات و 10 میلی‌گرم ویتامین ب6 در هر قرص است. منیزیم سیترات دارای مزیت جذب بهتر و راحت‌تر است که نیاز به محیط اسیدی معده ندارد. این امر برای افرادی که دچار اختلال در ترشح اسید معده هستند یا از داروهای کاهش‌دهنده ترشح اسید معده مانند امپرازول، پنتوپرازول و فاموتیدین استفاده می‌کنند، حائز اهمیت است. این محصول به دلیل میزان بالاتر ویتامین ب6 موجود، برای بهبود تهوع و استفراغ در دوران بارداری مناسب است. قرص‌های جوشان منیزیم + ویتامین ب6 نوتری پاد حاوی 200 میلی‌گرم منیزیم به شکل منیزیم کربنات و 2 میلی‌گرم ویتامین ب6 هستند. طعم‌های جذاب این قرص‌های جوشان نیز از مزایای این محصول نسبت به محصولات مشابه موجود در بازار به حساب می‌آید.

معرفی بهترین مکمل‌ های استخوان و مفاصل

بیماری پوکی استخوان بارزترین دلیل مفاصل و استخوان‌ها ضعیف و شکننده است. این بیماری می‌تواند هر استخوانی از بدن را تحت تأثیر قرار دهد، اما اغلب در ناحیه لگن، زانو یا مچ پا و دست و همچنین در ستون فقرات مشاهده می‌شود. برای بهبود پوکی استخوان و ضعف مفاصل، مصرف مکمل‌های غضروف‌ساز مانند قرص کلسیم  و ویتامین دی ضروری می باشد. چنانچه شما علائم پوکی استخوان را داریدو از آن آگاه هستنید و آزمایش‌ها هم ابتلای شما به این بیماری را تأیید کرده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم از بهترین مکمل های استخوان و مفاصل که محصولات شرکت دارو سازی نوتری پاد میباشد استفاده نمایید. از بین مکمل های دارویی معرفی شده بهترین گزینه برای درمان پوکی استخوان را انتخاب کرده و با مشورت پزشک، مصرف آن را آغاز نمایید.

بهترین مکمل گلوکزآمین ایرانی – جوینت پاد

مکمل دارویی جوینت پاد بهترین گزینه برای بیماران و مبتلایان به آرتروز و مشکلات مفصلی میباشد. طی دوره مصرف 2 تا 3 هفته این مکمل باعث کاهش التهاب مفاصل شده و دوره درمان و بهبودی شریعتر میشود. جهت دریافت اطلاعات بیشتر برای این محصول پیشنهاد میوشد از صفحه بهترین مکمل گلوکزآمین بازدیدنمایید.

قرص (کلسیم + منیزیم + زینک + ویتامین دی) بلعیدنی و جوشان

قرص کلسیم + منیزیم + زینک و ویتامین دی یک مکمل ترکیبی می باشد و برای تامین چند ماده معدنی مهم جهت استخوان سازی در بدن مورد استفاده قرار میگیرد .ترکیبات این محصول بگونه ای انتخاب شده است که جذب و اثر بخشی یکدیگر را تقویت می کنند. این قرص بصورت جوشان و بلعیدنی عرضه شده است.

قرص کلسیم + ویتامین دی جوشان

بسیاری از افراد به دلیل مصرف ناکافی لبنیات و مواد غذایی حاوی کلسیم، نیازمند مصرف مکمل‌های کلسیم هستند. ویتامین دی علاوه بر تنظیم متابولیسم کلسیم، نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی دارد. قرص‌ جوشان “کلسیم + ویتامین دی” نوتری پاد با تامین 600 میلی‌گرم کلسیم و 800 میلی‌گرم ویتامین دی در هر قرص، مناسب برای افراد در خطر پوکی استخوان مانند افراد مسن و خانم‌های یائسه هستند.

سایر مکمل های دارویی

انواع مکمل های دارویی چه کاربردهایی ممکن است داشته باشند؟

 • مکمل های دارویی موجود در بازار تنوع بسیار بالایی دارند . برخی از مکمل ها مناسب برای استفاده عموم افراد هستند و به ارتقاء سلامت عمومی ما کمک می‌کنند.
 • برخی دیگر از مکمل ها جهت کاربردهای خاص مرتبط با تقویت سیستم ایمنی، حمایت از استخوان و مفاصل، تقویت پوست و مو و ناخن یا دیگر سیستم های بدن ساخته و عرضه شده‌اند.
 • برخی از مکمل ها نیز جهت کمک به تناسب اندام و تنظیم وزن یا برای مصرف توسط ورزشکاران ساخته و عرضه شده‌اند.
 • تمامی این مکمل ها در صورتی که با دانش کافی و متناسب با نیازهای فرد مصرف شوند به سلامتی فرد کمک می‌کنند.

بهترین مکمل های دارویی را از کجا و به شکل تهیه کنیم؟

 • مکمل های دارویی ممکن است در فروشگاه های نامعتبر یا غیر قانونی عرضه شوند یا از طریق کانال های غیر رسمی و بدون نظارت وزارت بهداشت و درمان به کشور وارد شوند. ممکن است نظارت کافی بر توزیع اینگونه محصولات وجود نداشته باشد و حتی این محصولات غیر اصیل یا به اصطلاح تقلبی باشند. توجه داشته باشید تنها مکان مناسب جهت خرید مکمل های تغذیه ای، داروخانه های زیر نظر دکتران داروساز هستند.
 • اغلب مکمل های دارویی موجود در بازار به صورت OTC ( بدون نسخه) نیز در داروخانه ها عرضه می‌شوند که البته داروخانه و مسئول فنی آن بر روش مصرف و هشدارهای لازم در حین مصرف تاکید خواهند کرد. در حال حاضر برخی از داروخانه ها ضمن نظارت دکتر داروساز محصولات خود را به صورت اینترنتی نیز عرضه کرده و به فروش می‌رسانند.
 • در صورت داشتن اطلاعات و دانش کافی و شناخت مکمل مورد نیاز بدنتان می‌توانید مکمل مورد نیاز خود را ضمن گرفتن مشاوره از طریق این داروخانه های آنلاین نیز تهیه کنید.
 • در حال حاضر تولید کننده های داخلی با توجه کامل به اصول GMP ضمن تهیه مواد اولیه از منابع مطمئن و ارزیابی آنها، محصولات بسیار باکیفیت و با اثربخشی معادل با برندهای خارجی با قیمت بسیار مناسب‌تر از برندهای وارداتی را تولید و عرضه می‌کنند.
 • نوتری پاد که زیرمجموعه ای از هلدینگ پاد جندی شاپور است و با بهره گیری و توجه به اصول کنترل کیفیت و با بهره گیری از توانمندی های جوانان متخصص این مرز و بوم در این امر مهم گام برداشته است. استفاده از چنین محصولاتی نسبت به محصولات وارداتی که به صورت قاچاق و بدون نظارت وزارت بهداشت وارد و توزیع می‌شوند، قطعا ارجح است. و مکمل های نوتری پاد در حال حاضر در چند حوزه اصلی تولید و عرضه شده‌اند.
بهترین زمان برای مصرف مکمل های دارویی چه زمانی است؟

مکمل های دارویی نوتری پاد به چند دسته تقسیم می‌شوند

 • مکمل‌های پوست، مو و ناخن
 • مکمل‌های استخوان و مفاصل
 • مکمل‌های تقویت سیستم ایمنی
 • مکمل‌های سیستم اعصاب و عضلات
 • مکمل‌های ورزشی و بدن‌سازی

البته این تقسیم بندی مطلق نیست و مکمل های دسته بندی شده در ارتباط با یک سیستم بدن ممکن است برای اعضا و سیستم های دیگر بدن نیز اثرات مفیدی داشته باشند.

ویتامین های موجود در مکمل های دارویی

ویتامین‌ها در دو دسته اصلی محلول در آب و ویتامین‌های محلول در چربی طبقه‌بندی می‌شوند و هر دسته به شیوه‌ای خاص به عملکرد بهینه بدن کمک می‌کند و نقش‌های ویژه‌ای دارند.

 • ویتامین‌های محلول در آب شامل ویتامین C و ویتامین‌های گروه B هستند. ویتامین C برای حفظ سلامت عمومی بدن بسیار مهم است. این ویتامین به تولید کلاژن، پروتئین کلیدی در بافت‌های همبند مانند پوست و استخوان‌ها، کمک می‌کند و بهبود زخم‌ها و حفظ سلامت پوست را تسهیل می‌کند. ویتامین C همچنین یک آنتی‌اکسیدان قوی است که از سلول‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. علاوه بر این، ویتامین C جذب آهن را بهبود می‌بخشد و به ویژه برای افرادی که از منابع حیوانی آهن استفاده نمی‌کنند، مفید است.
 • ویتامین‌های گروه B شامل B1 (تیامین)، B2 (ریبوفلاوین)، B3 (نیاسین)، B5 (پانتوتنیک اسید)، B6 (پیریدوکسین)، B7 (بیوتین)، B9 (فولات) و B12 (کوبالامین) هستند. این ویتامین‌ها در تبدیل مواد مغذی به انرژی، حفظ سلامت سیستم عصبی، و تولید و نگهداری از گلبول‌های قرمز خون نقش دارند. به علاوه، ویتامین‌های B به حفظ سلامت پوست و مو کمک کرده و در تنظیم خلق و خو و کاهش علائم اضطراب و افسردگی مؤثرند. همچنین، کمبود این ویتامین‌ها می‌تواند به مشکلات جدی از جمله کم‌خونی و اختلالات عصبی منجر شود.
 • ویتامین‌های محلول در چربی شامل ویتامین A، D، E و K هستند. ویتامین A برای سلامت بینایی، تقویت سیستم ایمنی و حفظ سلامت پوست حیاتی است. این ویتامین به تولید رنگدانه‌های بینایی کمک کرده و برای دید در نور کم و جلوگیری از شب‌کوری مهم است. همچنین، ویتامین A به رشد و توسعه صحیح بدن و تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند.
 • ویتامین D به جذب کلسیم از روده کمک کرده و برای رشد و ترمیم استخوان‌ها ضروری است. این ویتامین همچنین به تنظیم فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن و پیشگیری از بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی و دیابت کمک می‌کند. ویتامین D به دو فرم D2 و D3 وجود دارد و برای حفظ سطح مناسب آن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مصرف منابع غذایی حاوی ویتامین D توصیه می‌شود.
 • ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان قوی است که به محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد و تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. این ویتامین همچنین می‌تواند به کاهش خطر بیماری‌های قلبی از طریق جلوگیری از لخته شدن خون کمک کند.
 • ویتامین K نقش کلیدی در فرآیند لخته شدن خون دارد و به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. این ویتامین به تولید پروتئین‌هایی که برای لخته شدن خون ضروری‌اند، کمک کرده و از استخوان‌ها در برابر آسیب محافظت می‌کند.
  مصرف متنوع و متعادل از منابع غذایی طبیعی می‌تواند نیازهای ویتامینی بدن را تأمین کند. در صورت نیاز به مکمل‌های ویتامینی، مشاوره با متخصص بهداشت توصیه می‌شود تا دوز مناسب ویتامین‌ها برای حفظ سلامت عمومی تعیین شود.

بهترین زمان مصرف مکمل ها چه زمانی است؟ (توصیه های مهم در مورد نحوه مصرف مکمل ها)

 • ویتامین های محلول در چربی (یعنی ویتامینهای آ، دی، ای و کا) با معده پر جذب بهتری دارند. (همراهی آنها با مقداری چربی که معمولا در غذا وجود دارد به جذب بهتر آنها کمک می‌کند).
  پس: مناسب است تا مکمل هایی مانند مولتی ویتامین، ویتامین ای، کلسیم + ویتامین دی و یا ویتامین د+ ویتامین کا و سایر مکمل های حاوی ویتامین های محلول در چربی، بعد از غذا استفاده شوند.
 • ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین های گروه ب و ویتامین ث جذبشان تحت تاثیر غذا قرار نمی‌گیرد.
  ازاین جهت: می‌توان این ویتامین ها را صرف نظر از زمان مصرف غذا (یعنی با معده خالی یا بعد از غذا) مصرف کرد.

توجه کنید که از نظر عملی مصرف دارو یا مکمل با معده خالی یعنی مصرف یک ساعت قبل از غذا یا دوساعت بعد از غذا است و مصرف با معده پر یعنی مصرف بین غذا یا بلافاصله بعد از غذا.

 • مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم و عناصر فلزی نادر مانند روی، منگنز و غیره برای جذب نیازمند محیط اسیدی هستند.
  بنابراین: بهتر است مکمل های حاوی مواد معدنی بعد از غذا یعنی در زمانی که ترشح اسید معده افزایش می‌یابد مصرف شوند.

با توجه به نکته فوق مصرف این مواد (مواد معدنی)، با فاصله کم از آنتی اسیدهایی مانند سوسپانسیون آلومینیوم ام جی جذب آنها را کاهش می‌دهد صورت گیرد.

همچنین جذب این مواد در مصرف کنندگان داروهای کاهنده ترشح اسید معده مانند امپرازول، پانتوپرازول و فاموتیدین کاهش می‌یابد.

آیا ملح یا نوع نمک به کار رفته از مواد معدنی در جذب مکمل ها تاثیر می‌گذارد؟

 • منیزیم سیترات در مقایسه با منیزیم اکساید یا منیزیم کربنات جذب بهتری دارد.
 • همچنین کلسیم سیترات در مقایسه با کلسیم کربنات بهتر جذب می‌شود.
 • پس برای مصرف کنندگان داروهای کاهنده ترشح اسید معده، مانند پانتوپرازول و…، ملح های سیترات از این مواد معدنی مناسب تر هستند.

آیا زمان مصرف مکمل ها در شیوع عوارض گوارشی تاثیر گذار است؟

 • عوارض گوارشی با مصرف روی ( زینک) شایع است و از این جهت معمولا توصیه به مصرف آن بعد از غذاست.
 • عوارض گوارشی با مصرف ترکیبات آهن نیز شایع است ولی از طرفی مصرف آهن با غذا جذب آنرا کاهش می‌دهد. از این جهت ممکن است توصیه شود مکمل های آهن با معده خالی مصرف شوند و در صورت بروز عوارض گوارشی بعد از غذا مصرف شوند.
 • ولی در هر صورت توصیه می‌شود مصرف مکمل های آهن با چای، لبنیات و تخم مرغ که جذب آنرا به نحو معنی داری کاهش می‌دهند حداقل دو ساعت فاصله داشته باشد.

کدام دارو ها جذب یون های فلزی را کاهش می‌دهند؟

 • سیپروفلوکساسین و تتراسایکلین و داروهای هم خانواده شان جذب مواد معدنی و آهن را کاهش می‌دهند.
 • اگر مواد معدنی را از طریق مکمل های دارویی مختلف مورد استفاده قرار می‌دهید بین مصرف آنها حداقل 2 ساعت فاصله قرار دهید، چرا که ممکن است در جذب با یکدیگر رقابت داشته و جذب هم را کاهش دهند. مثلا: بین مصرف مکمل های حاوی زینک، مکمل های حاوی کلسیم یا منیزیم و مکمل های حاوی آهن حداقل 2 ساعت فاصله دهید.
 • مکمل هایی که در ساختار با اسیدهای آمینه و پروتئین ها مشابه هستند بهتر است بین وعده های غذایی استفاده شوند تا در جذب با مواد پروتئینی موجود در غذا رقابت نکنند
  مثلا: مکمل هایی مانند آرژینین یا کلاژن را در صورت بروز عوارض گوارشی بعد از غذا مصرف می‌کنیم.
 • به طور کلی مکمل هایی که جذبشان تحت تاثیر غذا قرار نمی‌گیرد (مثلا مکمل های حاوی گلوکزامین) بهتر است به منظور کاهش احتمال بروز عوارض گوارشی بعد از غذا استفاده شوند.

آیا مصرف همزمان برخی مکمل ها بر جذب بهتر آن ها تاثیر خواهد داشت؟

مصرف ویتامین ث جذب آهن را بهبود می‌بخشد و از اینرو می‌توان برای بهبود جذب آهن همراه آن ویتامین ث نیز استفاده کرد.
به همین منظور برخی از قرص های مکمل برای جذب بهتر و مصرف آسانتر چندین ویتامین و مکمل را در خود جای داده‌اند مثلا شرکت نوتری پاد با تولید بهترین قرص مولتی ویتامین خود به اسم ویتاپاد تمامی موارد زیر را در یک قرص جا داده:
ویتامین آ
ویتامین د۳
ویتامین ث
ویتامین ای
ویتامین ها گروه ب
زینک
آهن
کلسیم
پس می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید و با مصرف یک قرص نیازات مختلف بدن را برطرف کنید.

نهایتا اینکه در صورتیکه از مکمل ها یا داروهای متعددی استفاده می‌کنید، همیشه برای کسب اطلاع در مورد زمان بهینه مصرف دارو یا مکمل های دارویی خود از داروساز یا پزشک خود مشورت بگیرید.

توجه کنید حتی بهترین مکمل های دارویی هم در صورت مصرف در زمان نادرست عملکردشان کاهش می‌یابد پس برای کارایی بیشتر و تاثیرات موثر تر به نحوه مصرف و زمان مناسب مصرف آنها توجه فرمایید تا بهترین مکمل دارویی بهترین تاثیرات را از خود بروز دهد.

برخی از مقالات نوتری پاد