در این مطلب میخوانید

بررسی 10 مورد از عوامل آسیب رسان به مو – معرفی بهترین مکمل ها جهت تقویت مو

10 مورد از عوامل آسیب رسان به مو
10 مورد از عوامل آسیب رسان به مو
در این مطلب میخوانید

مو یکی از مواردی است که می‌تواند سطح اعتماد ‌به‌ نفس شما را بسیار بالا ببرد و اگر عوامل آسیب رسان به مو را نشناسید می‌توانید به راحتی آنها را ضعیف و کم‌پشت کنید. امروزه محصولات مختلفی برای مراقبت از پوست و مو در بازار موجود شده است و از این رو شناخت روش درست رسیدگی به مو سخت است.
ما در این مقاله به بررسی عوامل آسیب رسان به مو و عوامل موثر در سلامت مو پرداخته‌ایم و در نهایت نیز بهترین مکمل مو آسیب دیده را به شما معرفی خواهیم کرد.

برس زدن بیش از حد و غلط

برس زدن یکی از کارهایی است که به نظر کاملا بی‌ضرر می‌آید اما همین عمل ساده نیز اگر بیش از حد تکرار شده و یا به درستی انجام نشود می‌تواند سبب آسیب به مو شود. برس زدن به دفعات زیاد سبب شکستگی و شکاف تارهای مو میشود و همچنین با ایجاد اصطکاک یکی از عوامل آسیب رسان به مو است.
برای جلوگیری از آسیب به مو باید از خرید برس‌های ارزان و بی‌کیفیت که سبب آسیب و گره‌خوردگی، شکستگی و دو شاخه شدن تار مو می‌شوند خودداری کنید. همچنین از شانه زدن زیاد از حد نیز بپرهیزید.

محکم بستن موها از عوامل آسیب رسان به مو

اغلب ما در طول روز موهای خود را خیلی محکم می‌بندیم که در کنار کشیده شدن موها، آنها را می‌شکند و حالت بدی در شکل مو ایجاد می‌کند. اگر هر روز موهای خود را سفت و محکم ببندید به زودی با موهایی آسیب دیده روبه‌رو خواهید شد. بستن موهای خیس نیز از دیگر عوامل آسیب رسان به مو است که خیلی سریعتر موها را می‌شکند و برای جلوگیری از آسیب به مو باید از انجام آن خودداری کرد.

فر کردن موهای صاف و یا صاف کردن موهای فر

تقویت مو آسیب دیده می‌تواند سخت و زمانبر باشد بنابراین با شناخت مواردی که سبب آسیب به مو می‌شوند تلاش کنید تا موهای خود را سالم نگه دارید. فر کردن موی صاف یا صاف کردن موی فر به یک فرایند شیمیایی اشاره دارد. این کار به وسیله شکست پیوندهای داخلی تارهای مو و سپس تشکیل مجدد آنها به شکلی متفاوت انجام می‌شود.
در نتیجه این فرایندهای شیمیایی موهای شما به مرور کدر و آسیب دیده خواهد شد و دیگر خبری از موهای مجعد و براق نخواهد بود.

استفاده نکردن از مکمل های مو از عوامل آسیب رسان به مو

آسیب رساندن به مو با دکلره کردن

دکلره کردن مو به وسیله مواد شیمیایی یکی از عوامل آسیب رسان به مو است که به کوتیکول مو نفوذ کرده و رنگدانه طبیعی موی شما را نابود می‌‌کند. با دکلره موهای خود را ضعیف و آسیب دیده خواهید کرد. در نهایت با حرارت دادن و شکل دادن به مو پس از دکلره، فرایند آسیب رسانی به موی خود را کامل خواهید کرد و موها را شکسته و دو شاخه می‌کنید.

استفاده بیش از حد از وسایل حرارتی برای حالت دادن به مو

گرما یکی از عوامل آسیب رسان به مو است که سبب ایجاد تغییرات موقت در پیوندهای هیدروژنی می‌شود که این فرایند سبب قرارگیری تارهای مو روی هم و در نهایت کدر شدن آنها می‌شود.
اگر عادت دارید که به صورت روزانه از سشوار یا اتو مو استفاده کنید باید بدانید که تغییرات موقت به زودی به آسیبی دائمی بدل خواهند شد. بنابراین در عوض این روش‌های آسیب‌زا مراقبت های موثر در سلامت مو را انجام دهید تا موهایی زیبا داشته باشید.

محافظت از مو در برابر نور خورشید

بسیاری از افراد به صورت روزانه از کرم‌های ضدآفتاب استفاده می‌کنند تا از آسیب رساندن نور خورشید به پوست خود جلوگیری نمایند. نور خورشید یکی از عوامل آسیب رسان به مو است و از این جهت استفاده از ضدآفتاب جزء مراقبت های عمومی است که همه افراد باید آن توجه داشته باشند. نورهای UV به کوتیکول موها آسیب می‌زنند و سبب تغییر رنگ، شکنندگی، خشکی، موخوره و نازک شدن آنها میشوند. بنابراین باید محافظت از مو در برابر خورشید را نیز جدی بگیریم.

خوابیدن با موی خیس و برس زدن موی خیس

اگر از افرادی هستید که بلافاصله پس از حمام موهای خود را شانه می‌زنید تا گره نخورند باید بدانید که سلامت موهای خود را به خطر می‌اندازید‌. موی خیس قابلیت شکنندگی بیشتری دارد و خیلی زود آسیب می‌بیند.
همچنین برخی افراد پیش از خواب حمام کرده و با موی خیس می‌خوابند که این مورد نیز از عوامل آسیب رسان به مو است. با این کار باعث جدا شدن کوتیکول‌ها و شکستگی تارهای مو خواهید شد. در کنار این مورد، اصطکاکی که در طول شب با کشیده شدن مو بر بالش ایجاد می‌شود سبب گره و موخوره در موها خواهد شد.

تمیز نکردن وسایل مرتبط با مو

همانطور که تمیز کردن لوازم آرایشی ضروری است، تمیز کردن شانه و دیگر ابزارهای مو مانند اتو مو نیز ضروری است. در هر بار که از وسایل مو استفاده می‌کنید، روغن‌ها و دیگر محصولات بر روی وسایل باقی می‌مانند و اگر تمیز نشوند، مجددا به سر شما منتقل خواهند شد. بنابراین حداقل به صورت هفتگی وسایل خود را با آب گرم و یک شوینده ملایم تمیز کنید.

 

شستن بیش از حد موها از عوامل آسیب رسان به مو

برخلاف تصور عموم، شستن بیش از حد مو سبب طراوت و سالم ماندن موها نمی‌شود بلکه یکی از عوامل آسیب رسان به مو است‌‌. شست و شوی هر روزه چربی طبیعی‌ای که پوست سر آزاد می‌کند تا موها سالم و هیدراته بمانند را نابود می‌‌کند. بنابراین با وجود اینکه شستن مو ضروری است اما انجام این کار به صورت بیش از حد توصیه نمی‌شود.

آغشته کردن ریشه مو به نرم‌کننده

در سالهای اخیر تقریبا اکثر افراد از نرم‌کننده‌ها استفاده می‌کنند. آغشته کردن ریشه مو به نرک کننده، ممکن است به تارهای مو آسیب یرساند. زدن نرم‌کننده به ریشه مو می‌تواند باعث ریزش مو، بسته شدن منافذ پوست و کم جان و کم‌پشت شدن موها شود‌. پوست سر به صورت طبیعی چربی تولید می‌کند و به همین دلیل ریشه مو نیازی به نرم‌کننده ندارد مگر تحت شرایط و بیماری های خاص.

نکات اساسی جهت جلوگیری از آسیب به مو

نکات اساسی جهت جلوگیری از آسیب به مو

تقویت مو آسیب دیده دشوار است و از این رو همیشه جلوگیری از آسیب بهترین راهکار می‌باشد. ما در اینجا به چند نکته اساسی برای جلوگیری از آسیب موها اشاره کرده‌ایم:

استفاده از شامپوی مناسب و ملایم

در هنگام خرید شامپو و نرم‌کننده توجه کنید که فاقد سولفات و مواد آسیب‌زای شیمیایی به مو باشد.

استفاده محدود از ابزارهای حرارتی

بهتر است از ابزارهای حرارتی مانند اتو مو استفاده نکنید اما اگر عادت به انجام این کار دارید تنظیمات آنها را بر روی حرارت کم قرار دهید و از دستگاه‌های استاندارد و با کیفیت استفاده کنید.

استفاده محدود از رنگ و دکلره

رنگ و دکلره از عوامل آسیب رسان به مو هستند بنابراین اگر موهای خود را رنگ می‌کنید از مواد و محصولات اصل و باکیفیت استفاده کرده و زیاده‌روی نکنید. همچنین اگر نیاز به دکلره دارید از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید.

شانه نکردن موی خیس

موی خیس خیلی راحت می‌شکند بنابراین موها را خیس شانه نکنید و در هنگام برس کشیدن از یک شانه با دندانه‌های پهن کمک بگیرید.

کوتاه کردن منظم مو

کوتاه کردن موها هر 6 یا 8 هفته از ایجاد موخوره و انتشار آسیب جلوگیری خواهد کرد.

 

عواملی که در سلامت مو موثر است

اگر می‌خواهید موهای سالمی داشته باشید باید عوامل موثر در سلامت مو را بشناسید و رعایت کنید‌. از جمله این عوامل عبارتند از:

سبک زندگی

سبک زندگی تاثیر مستقیمی در سلامت موها دارد. برای مثال باید به اندازه کافی بخوابید، از استرس دوری کنید، سیگار نکشید و ورزش منظم را در برنامه خود قرار دهید. عادات بد زندگی نه تنها موهای شما را نابود می‌کند بلکه بر سلامت کلی شما نیز تاثیر بدی خواهد داشت.

رژیم غذایی

استفاده از ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی برای سلامت مو لازم است. مو از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده است و این یعنی مصرف پروتئین برای استحکام مو ضروری می‌باشد.

روتین مراقبت از مو

داشتن روتین به معنی استفاده از وسایل گران نیست به خصوص اگر در ابتدای راه و مبتدی هستید. فقط با اصول اولیه و ضروری مانند شامپو مناسب و استفاده از ماسک مو شروع کنید. سپس می‌توانید به سراغ سرم مو، ضد آفتاب مو و دیگر روتین‌هایی که عوامل آسیب رسان به مو را دور می‌کنند بروید.

هورمون‌ها

هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در تغییرات بدن شما دارند و مو نیز در این میان استثنا نیست. برای مثال زنان در دوران شیردهی، بارداری و یائسگی با مشکلات مو مواجه می‌شوند.

ژنتیک

ژنتیک مانند هر چیزی که در بدن ما وجود دارد، بر موها نیز تاثیر می‌گذارد. برای مثال برخی به صورت ارثی موهای ضعیفی دارند یا برخی از بدو تولد موهای پرپشتی دارند. برخی با ابزار موهای خود را فر می‌کنند در حالی که برخی افراد از ابتدا موهای فر دارند.

بهترین مکمل پوست و مو جهت تقویت موهای آسیب دیده

برای تقویت مو آسیب دیده مکمل‌های بسیاری در بازار وجود دارند که بسیاری از آنها نیز غیراصل و بی‌اثر هستند. ما در اینجا بهترین مکمل مو آسیب دیده را برای شما آورده‌ایم:

زینک+ بیوتین بلعیدنی

زینک و بیوتین بلعیدنی یکی از مکمل‌های عالی نوتری پاد است که در کنار قیمت مناسب، مزایای بسیاری برای پوست و مو دارد. این مکمل می‌تواند مانع از ریزش مو شده و رویش موهای شما را بهبود ببخشد. با استفاده از زینک و بیوتین پوستی شفاف و ناخن‌هایی محکم خواهید داشت.

زینک+بیوتین جوشان

اگر با بیوتین بلعیدنی راحت نیستید، می‌توانید زینک و بیوتین جوشان را از نوتری پاد تهیه کرده و از مزایای متعدد آن مانند استحکام بخشیدن به ناخن‌ها، سلامت پوست و مو استفاده کنید.

ساشه کلاژن نوتری پاد

ساشه کلاژن نوتری پاد شامل موثرترین و بهترین نوع از کلاژن است. این ساشه‌ها با طعم لیمو هستند و هیچ بو و طعم ناخوشایندی از ماهی را ندارند. با مصرف این ساشه‌ها می‌توانید از پوست و مویی سالم و ناخن و استخوان‌هایی محکم برخوردار شوید. ساشه های کلاژن نوتری پاد حاوی کلاژن هیدرولیز شده دریایی هستند که به سهولت جذب می شود.

قرص بیوتین 1000

یکی دیگر از محصولات نوتری پاد که می‌تواند اثر عوامل آسیب رسان به مو را به حداقل برساند قرص بیوتین 1000 است. این قرص یک پیشنهاد عالی برای کسانی است که با ریزش مو و شکنندگی ناخن دست و پنجه نرم می‌کنند. همچنین بیوتین 1000 برای دردهای عصبی نیز عالی است.

قرص کلاژن + ویتامین ث

اگر می‌خواهید موهایی پرپشت، پوستی صاف، ناخن‌هایی محکم و استخوان‌هایی قوی داشته باشید پیشنهاد ما به شما استفاده از قرص کلاژن + ویتامین ث نوتری پاد است.

ویلی مکس ( پنتوتنیک اسید + بیوتین )

ویلی مکس یک مکمل قوی است که به صورت حرفه‌ای برای سلامت پوست و مو و بهبود بنیه و استقامت بدنی تولید شده است. همچنین مکمل ویلی مکس در بهبود دردهای عصبی نیز عالی عمل می‌کند.

سخن پایانی
اگر عوامل آسیب رسان به مو سبب شکنندگی و ضعیف شدن موهایتان شده است تنها نیستید. بسیاری از افراد با موهای آسیب دیده دست و پنجه نرم می‌کنند و مقابله با آن می‌تواند یک مسئله خسته کننده باشد. اما ناامید نشوید با رعایت نکاتی که گفته شد و استفاده از مکمل‌های نوتری پاد می‌توانید خیلی زود سلامت موهای خود را بازیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *