معرفی بهترین مکمل های دارویی

بهترین مکمل های دارویی کدامند؟

قبل از معرفی بهترین مکمل های دارویی لازم است بگوییم که تغذیه نقش مهمی در سلامتی انسان دارد. و این امکان وجود دارد که با تغذیه صحیح تمام نیازهای انسان تامین شود، اما گاهی شرایط جسمی یا نوع عادات تغذیه ای یا میزان دسترسی به مواد غذایی مطلوب به ما اجازه نمی دهد که تنوع و میزان مواد غذایی مصرفی به گونه ای باشد که تمام نیازهای ما برطرف شود. از طرفی در بعضی دوره ها (مثلا در زمان بارداری، در سنین رشد و کهنسالی) ممکن است نیاز بدن به برخی از مواد غذایی به ویژه ریز مغذی ها همچون ویتامین ها و مواد معدنی افزایش یابد. در چنین شرایطی کمک گرفتن از بهترین مکمل های دارویی روشی مناسب برای رفع نیاز بدن به این مواد است. 
عموما پزشکان،  بهترین مکمل های دارویی را برای مراجعین خود تجویز می‌نمایند، اما ممکن است خود افراد نیز از طریق مشاوره با افراد متخصص یا داروساز و با افزایش دانش خود در خصوص مکمل ها محصولات متناسب با نیازهای خود را تهیه نمایند.

بررسی اهمیت مکمل های دارویی؟

در حال حاضر مکمل های دارویی تنوع بسیار زیادی دارند و بهترین مکمل های دارویی بسته به نیاز بدن هر کس متفاوت است. برخی از مکمل ها مناسب برای استفاده عموم افراد هستند و به ارتقاء سلامت عمومی ما کمک می‌کنند. برخی دیگر از مکمل ها جهت کاربردهای خاص مرتبط با تقویت سیستم ایمنی، حمایت از استخوان و مفاصل، تقویت پوست، مو و ناخن یا دیگر سیستم های بدن ساخته شده‌اند. برخی دیگر از مکمل ها نیز جهت کمک به تناسب اندام و تنظیم وزن یا برای مصرف توسط ورزشکاران ساخته و عرضه شده اند.
لازم است تمامی این مکمل ها با دانش کافی و متناسب با نیازهای بدنمان مصرف شوند تا به سلامتی خود یا دیگر اهداف مورد نظر از استفاده از آنها دست پیدا کنیم.

چرا نوتری پاد تولید کننده بهترین مکمل های دارویی است؟ 

نوتری پاد با تولید انواع مکمل های دارویی با استفاده از مواد اولیه درجه یک و علاوه بر آن دانش علمی بسیار بالای خود سعی نموده است بهترین مکمل های دارویی را برای سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن تولید نماید.

در دنیای امروز بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی در زمینه تولید مکمل های دارویی قدمهای بزرگی را بر داشته‌اند تا بتوانند کمبود ویتامین ها و سایر مواد معدنی را برای بدن ما انسان ها جبران نمایند و یکی از این شرکت ها شرکت پاد جندی شاپور است که با برند نوتری پاد سعی نموده است بهترین محصولات و مکمل های دارویی را در دسته بندی های متنوعی که هر کدام از این دسته بندی ها به صورت تخصصی در جهت برطرف نمودن و یا جبران کمبود مواد معدنی و ویتامین هایی است که بر روی همان بخش بدن تاثیر گذار هستند، را تولید نماید. 

این برند با تولید بهترین مکمل های دارویی در زمینه سلامت و ورزش توانسته است به عنوان یک برند ایرانی محصولات خود را به سایر نقاط جهان صادر نماید که مورد استقبال  آن کشورها نیز قرار گرفته است. امروزه محصولات و مکمل های دارویی نوتری پاد توسط برترین شرکت های توزیع و پخش دارویی در تمامی داروخانه ها توزیع می‌گردد و علاوه بر آن بسیاری از مصرف کنندگان این مکمل ها توانسته‌اند موارد مورد نیاز خود را از این محصولات به دست آورند و بسیاری از پزشکان و متخصصین پزشکی در ایران مکمل های دارویی نوتری پاد را به عنوان یکی از بهترین مکمل های دارویی موجود در بازار ایران برای بیماران خود در نظر گرفته و به آن ها تجویز می‌نمایند.

انواع مکمل های دارویی چه کاربردهایی ممکن است داشته باشند؟

 • مکمل های دارویی موجود در بازار تنوع بسیار بالایی دارند . برخی از مکمل ها مناسب برای استفاده عموم افراد هستند و به ارتقاء سلامت عمومی ما کمک می‌کنند.
 • برخی دیگر از مکملها جهت کاربردهای خاص مرتبط با تقویت سیستم ایمنی، حمایت از استخوان و مفاصل، تقویت پوست و مو و ناخن یا دیگر سیستم های بدن ساخته و عرضه شده‌اند.
 • برخی از مکملها نیز جهت کمک به تناسب اندام و تنظیم وزن یا برای مصرف توسط ورزشکاران ساخته و عرضه شده اند.
 • تمامی این مکملها در صورتی که با دانش کافی و متناسب با نیازهای فرد مصرف شوند به سلامتی فرد کمک می‌کنند.

بهترین مکمل های دارویی را از کجا و به شکل تهیه کنیم؟

 • مکمل های دارویی ممکن است در فروشگاههای نامعتبر یا غیر قانونی عرضه شوند یا از طریق کانالهای غیر رسمی و بدون نظارت وزارت بهداشت و درمان به کشور وارد شوند. ممکن است نظارت کافی بر توزیع اینگونه محصولات وجود نداشته باشد و حتی این محصولات غیر اصیل یا به اصطلاح تقلبی باشند. توجه داشته باشید تنها مکان مناسب جهت خرید مکمل های تغذیه ای، داروخانه های زیر نظر دکتران داروساز هستند.
 • اغلب مکمل های دارویی موجود در بازار به صورت OTC ( بدون نسخه) نیز در داروخانه ها عرضه می‌شوند که البته داروخانه و مسئول فنی آن بر روش مصرف و هشدارهای لازم در حین مصرف تاکید خواهند کرد. در حال حاضر برخی از داروخانه ها ضمن نظارت دکتر داروساز محصولات خود را به صورت اینترنتی نیز عرضه کرده و به فروش می‌رسانند.
 • در صورت داشتن اطلاعات و دانش کافی و شناخت مکمل مورد نیاز بدنتان می‌توانید مکمل مورد نیاز خود را ضمن گرفتن مشاوره از طریق این داروخانه های آنلاین نیز تهیه کنید.
 • در حال حاضر تولیدکننده های داخلی با توجه کامل به اصول GMP ضمن تهیه مواد اولیه از منابع مطمئن و ارزیابی آنها، محصولات بسیار باکیفیت و با اثربخشی معادل با برندهای خارجی با قیمت بسیار مناسب‌تر از برندهای وارداتی را تولید و عرضه می‌کنند.
 • نوتری پاد که زیرمجموعه ای از هلدینگ پاد جندی شاپور است با بهره گیری و توجه به اصول کنترل کیفیت و با بهره گیری از توانمندی های جوانان متخصص این مرز و بوم در این مهم گام برداشته است. استفاده از چنین محصولاتی نسبت به محصولات وارداتی که به صورت قاچاق و بدون نظارت وزارت بهداشت وارد و توزیع می‌شوند، قطعا ارجح است. و مکمل های نوتری پاد در حال حاضر در چند حوزه اصلی تولید و عرضه شده‌اند.

 

بهترین زمان برای مصرف مکمل های دارویی چه زمانی است؟

بهترین مکمل های دارویی نوتری پاد از نظر کاربرد به این شکل قابل تقسیم بندی می‌شوند:

 • مکمل‌های پوست، مو و ناخن
 • مکمل‌های استخوان و مفاصل
 • مکمل‌های تقویت سیستم ایمنی
 • مکمل‌های سیستم اعصاب و عضلات
 • مکمل‌های ورزشی و بدن‌سازی

البته این تقسیم بندی مطلق نیست و مکمل های دسته بندی شده در ارتباط با یک سیستم بدن ممکن است برای اعضا و سیستم های دیگر بدن نیز اثرات مفیدی داشته باشند.

مهمترین توصیه ها در مورد زمان و روش مناسب برای مصرف مکملها

 • ویتامین های محلول در چربی (یعنی ویتامینهای آ، دی، ای و کا) با معده پر جذب بهتری دارند. (همراهی آنها با مقداری چربی که معمولا در غذا وجود دارد به جذب بهتر آنها کمک می‌کند). پس:
  مناسب است تا مکمل هایی مانند مولتی ویتامین، ویتامین ای، کلسیم + ویتامین دی و یا ویتامین د+ ویتامین کا و سایر مکمل های حاوی ویتامین های محلول در چربی، بعد از غذا استفاده شوند.
 • ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین های گروه ب و ویتامین ث جذبشان تحت تاثیر غذا قرار نمی‌گیرد. ازاین جهت:
  می‌توان این ویتامینها را صرف نظر از زمان مصرف غذا (یعنی با معده خالی یا بعد از غذا) مصرف کرد.

توجه کنید که از نظرعملی مصرف دارو یا مکمل با معده خالی یعنی مصرف یک ساعت قبل از غذا یا دوساعت بعد از غذا است و مصرف با معده پر یعنی مصرف بین غذا یا بلافاصله بعد از غذا.

 • مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم و عناصر فلزی نادر مانند روی، منگنز و غیره برای جذب نیازمند محیط اسیدی هستند بنابراین:
  بهتر است مکمل های حاوی مواد معدنی بعد از غذا یعنی در زمانی که ترشح اسید معده افزایش می‌یابد مصرف شوند.

با توجه به نکته فوق مصرف این مواد (مواد معدنی)، با فاصله کم از آنتی اسیدهایی مانند سوسپانسیون آلومینیوم ام جی جذب آنها را کاهش می‌دهد.

همچنین جذب این مواد در مصرف کنندگان داروهای کاهنده ترشح اسید معده مانند امپرازول، پانتوپرازول و فاموتیدین کاهش می‌یابد.

ملح یا نوع نمک به کار رفته از مواد معدنی ممکن است در جذب آنها تاثیر گذار باشد مثلا:

 • منیزیم سیترات در مقایسه با منیزیم اکساید یا منیزیم کربنات جذب بهتری دارد.
 • همچنین کلسیم سیترات در مقایسه با کلسیم کربنات بهتر جذب می‌شود.
 • پس برای مصرف کنندگان داروهای کاهنده ترشح اسید معده، مانند پانتوپرازول و…، ملح های سیترات از این مواد معدنی مناسب تر هستند.

میزان شیوع عوارض گوارشی در تصمیم گیری نسبت به زمان مصرف مکمل ها مهم است. مثلا:

 • عوارض گوارشی با مصرف روی ( زینک) شایع است و از این جهت معمولا توصیه به مصرف آن بعد از غذاست.
 • عوارض گوارشی با مصرف ترکیبات آهن نیز شایع است ولی از طرفی مصرف آهن با غذا جذب آنرا کاهش می‌دهد. از این جهت ممکن است توصیه شود مکمل های آهن با معده خالی مصرف شوند و در صورت بروز عوارض گوارشی بعد از غذا مصرف شوند.
 • ولی در هر صورت توصیه می‌شود مصرف مکمل های آهن با چای، لبنیات و تخم مرغ که جذب آنرا به نحو معنی داری کاهش می‌دهند حداقل دو ساعت فاصله داشته باشد.

برخی از داروها جذب یونهای فلزی را کاهش می دهند. مثلا:

 • سیپروفلوکساسین و تتراسایکلین و داروهای هم خانواده شان جذب مواد معدنی و آهن را کاهش می‌دهند.
 • اگر مواد معدنی را از طریق مکمل های دارویی مختلف مورد استفاده قرار می‌دهید بین مصرف آنها حداقل 2 ساعت فاصله قرار دهید، چرا که ممکن است در جذب با یکدیگر رقابت داشته و جذب هم را کاهش دهند. مثلا:
  بین مصرف مکمل های حاوی زینک، مکمل های حاوی کلسیم یا منیزیم و مکمل های حاوی آهن حداقل 2 ساعت فاصله دهید.
 • مکمل هایی که در ساختار با اسیدهای آمینه و پروتئین ها مشابه هستند بهتر است بین وعده های غذایی استفاده شوند تا در جذب با مواد پروتئینی موجود در غذا رقابت نکنند مثلا:
  مکمل هایی مانند آرژینین یا کلاژن را در صورت بروز عوارض گوارشی بعد از غذا مصرف می‌کنیم.
 • به طور کلی مکمل هایی که جذبشان تحت تاثیر غذا قرار نمی‌گیرد (مثلا مکمل های حاوی گلوکزامین) بهتر است به منظور کاهش احتمال بروز عوارض گوارشی بعد از غذا استفاده شوند.
 • برخی از مکمل ها جذب یکدیگر را بهبود می‌بخشند. مثلا :
  مصرف ویتامین ث جذب آهن را بهبود می‌بخشد و از اینرو می‌توان برای بهبود جذب آهن همراه آن ویتامین ث نیز استفاده کرد.
  به همین منظور برخی از قرص های مکمل برای جذب بهتر و مصرف آسانتر چندین ویتامین و مکمل را در خود جای داده‌اند مثلا شرکت نوتری پاد با تولید بهترین قرص مولتی ویتامین خود به اسم ویتاپاد تمامی موارد زیر را در یک قرص جا داده:
  ویتامین آ
  ویتامین د۳
  ویتامین ث
  ویتامین ای
  ویتامین ها گروه ب
  زینک
  آهن
  کلسیم
  پس میتوانید با یک تیر چند نشان بزنید و با مصرف یک قرص نیازات مختلف بدن را برطرف کنید.
 • گاهی لازم است زمان مصرف مکمل ها متناسب با کاربردشان در نظر گرفته شود. مثلا:
  آرژنین برای بهبود اختلالات نعوظی یکساعت قبل از مقاربت استفاده می‌شود.
 • برای بهبود عملکرد ورزشی آرژنین را یکساعت قبل از ورزش استفاده می‌کنند.

اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در مورد ال آرژنین و مصرف آن بدست اورید، مقاله زیر را مطالعه کنید:

صفر تا صد ال آرژنین در بدنسازی

نهایتا اینکه در صورتیکه از مکملها یا داروهای متعددی استفاده می‌کنید، همیشه برای کسب اطلاع در مورد زمان بهینه مصرف دارو یا مکمل های دارویی خود از داروساز یا پزشک خود مشورت بگیرید.

توجه کنید حتی بهترین مکمل های دارویی هم در صورت مصرف در زمان نادرست عملکردشان کاهش می‌یابد پس برای کارایی بیشتر و تاثیرات موثر تر به نحوه مصرف و زمان مناسب مصرف آنها توجه فرمایید تا بهترین مکمل دارویی بهترین تاثیرات را از خود بروز دهد.

برخی از مقالات نوتری پاد
مکمل کلاژن
دانستنی های سلامت

مکمل کلاژن چیست؟

نیاز به مکمل کلاژن زمانی احساس می‌شود که قدرت کلاژن سازی بدن ما تحت تأثیر سبک زندگی، شرایط آب و